Хербициди

В съвременното земеделие използването на хербициди за управление на нежелана растителност е работещ вариант. В сравнение с алтернативни средства за борба с плевелите, като механично плевене на ръка или машина, хербицидите са по-евтини, често по-безопасни (особено в горското стопанство), по-бързи и понякога по-селективни.

Ако обаче хербицидите не се използват правилно, могат да бъдат причинени щети на културните растения, особено ако се използва твърде голяма доза или ако се извърши пръскане по време, когато видът на културата е чувствителен към хербицида. Непредвидените, но икономически важни щети на културните растения понякога са следствие от неправилната употреба на хербициди.

Намерението на всяко третиране с хербициди е да се намали изобилието от плевели до под някакъв икономически приемлив праг, преценен въз основа на размера на щетите, които могат да бъдат толерирани от посевите. 

Опита показва, че стреса, който изживяват посевите от това химическо пръскане е изключително голям. Комбинацията на хербицид с торово средство е изключително важно, за да може културата бързо да преодолее шока и да възстанови растежа. Лумбреко се е доказал като предпочитан листен тор и се комбинира с повечето предлагани на пазара хербициди. 

Уникалния състав на Лумбреко редуцира максимално нанесените щети. Съдържанието на биологично активните вещества – актиномицети, грам положителни бактерии,които са продуценти на природни антибиотици са в изключително високо съдържание в Лумбреко, което бързо спира негативния ефект от химическото третиране.

Освен това някои важни въздействия върху околната среда са свързани с употребата на хербициди. Те включват нежелани щети, възникващи както на пръсканото място, така и извън него. В допълнение, не целият хербицид, пръскан от трактор или самолет, се отлага върху предвидената зона за пръскане. Често има хвърляне на хербицид извън предвиденото място за пръскане и могат да бъдат причинени извънредни щети на растителността. Съществуват и опасения относно токсичността на някои хербициди, които могат да засегнат хората, които използват тези химикали по време на професията си.

Този общ нецелеви ефект от разпръскваните спрейове на хербициди и други пестициди е жалко следствие от използването на тази неселективна технология за справяне с проблеми с вредителите. Засега не са открити ефективни алтернативи на разпространението на хербициди при голяма част от проблемите с борбата с плевелите.