Син камък

Гъбичните заболявания по културите са често срещано явление.  В такива случаи на заболеваемост се използва меден сулфат или още син камък. Освен в конвенционалното земеделие, той има приложение и в биологичната градина. Основната му задача е профилактиката, тъй като при вече силна зараза той няма да свърши работа. Най-често се прилага при различни петна по семковите дървета, бори се с крастата, брашнестата мана и др.

Медният сулфат е кристално вещество без мирис, има електрически син цвят, силно токсичен е и е опасен за работа. Произвежда се индустриално чрез обработка на метал със сярна киселина. 

Влиянието му върху растенията се състои в:

– обогатяване на почвата – Например, когато забележите, че листата на растенията са пожълтели, това е показател за дефицит на мед. Недостигът на мед може да доведе до забавен или нетипичен растеж. В такъв случай може да се напръска с меден сулфат.

 – Гъбични заболявания – медният сулфат помага за  предотвратяването на появата на гъбички, както и в борбата на вече появили се по растението. Той ще е ефективен, ако се реагирате веднага и напръскате гъбичките с препарата. 

Меденият сулфат има също и негативен аспект. Той е силно токсичен.  Ако прилагате меден сулфат твърде често или в големи количества, това ще направи почвата токсична. Уврежда се кореновата система и растението започва да увяхва и умира.

За да се избегне тази токсичност е силно препоръчителна смесената употреба на меден сулфат и органичен тор Лумбреко. Той подхранва и осигурява пълен комплекс от микро и макроелементи. Има мощен антибактерициден ефект. Лумбреко стимулира нарастването на почвена микрофлора и потиска развитието на фитопатогени в почвата.